İzlanda‘ya giderken Kopenhag‘ı, Kopenhag’a uğramışken günübirlik Malmö’yü geziverdik. Malmö’de ne yapılır, Kopenhag’tan Malmö’ye nasıl gidilir hatta Malmö tam olarak neresi  gidene kadar hiçbir fikrim yoktu.

İşin heyecanı meşhur Öresund Köprüsünden geçmek aslında. Öyle bir köprü ki yarısı denizin üstünde ilerlerken yarısı ise denizin ortasına kurulmuş yapay bir ada ile denizin altında ilerliyor. Tabi bu yolculuğu helikopterle yapmadığım için ne muhteşem köprünün fotoğrafını çekebildim ne de üzerinde ilerlediğim köprünün tadını çıkarabildim.

Malmo central train station in sweeden
Ortadaki tarihi yapı Malmö merkez tren istasyonu

Kopenhag-Malmö trenle 30 dakika sürüyor. Malmö merkez istasyondan da minicik şehrin her yerine yürünebiliyor. Merkez istasyonda mülteci bekleme noktasını da gördük ve bir Türk olarak yine öğrendik. Mülteciler sokaklara saçılmış halde sefalet içinde değil, tren istasyonunda polis ve sağlık görevlileri gözetiminde bir ambulans ve çadırların etrafında misafir ediliyorlardı.

Bir şehirde günübirlik geziliyorsa ilk yapılması gereken şey en yakın otelin resepsiyonuna gidilip bir şehir haritası almaktır. Ben Ankara’da şehir haritası almış insanım (düşündüm de bir turist gözüyle Ankara yazısı da gelmeli) Malmö’de mi almayacağım diyip önce Savoy Otel’e uğradım.

Kungsparken in malmo sweeden
İstasyona en yakın yerlerden biri şehrin göbeğindeki koca Kungsparken

Kungsparken, koca bir park yağmurlu bir havada gezmemize, havanın karanlığına ve ıslaklığına rağmen parka hayran kaldık. Botanik bahçesi, kanallara dökülen söğüt ağaçları, kanallardan bir anda çıkan kanocular, yel değirmeni ruhumuza o kadar iyi geldi ki yağmura rağmen parkın banklarında oturup uzun uzun vakit geçirdik.

kungsparken botanical garden in malmo sweeden
Kungsparken içindeki botanik bahçesi düzenli araklılarla bölünmüş bostanları da kapsıyor
turning torso in malmo sweeden
190 metre yüksekliği ile Turning Torso kuzey ülkelerinin en yüksek binası

Malmö sokaklarında iki erkek bir puset ya da iki kadın bir puset görmek çok sıradan çünkü İsveç’te eşcinsel evlilik yasal. Malmö de eşcinsellere sunulan fırsatlarla İsveç’in gözde kentlerinden biriymiş.

malmo city library in sweeden

Malmö şehir kütüphanesi
city library in malmo
Sormazlar mı adama dedem vergisini ödeyerek yaşadı, annem babam vergilerini ödediler, her ay bordromun %45’i vergiye gidiyor benim kütüphanem nerede diye ?!

Çok kitap okuyan bilir böyle bir kütüphanede gezmenin mutluluğunu; her yer kitap, her tür kitap, çocuk bölümü apayrı, manga ayrı, hobi ayrı; her yer masa istediğin yere otur saatlerce kaybol kitapların arasında; cd-dvd ayrı; dergiler ayrı…Kitap okuyan anlar hüznümü, çocuklarımızın kaçırdığı fırsatları ve geleceği.

Sodergatan street street musicians
Södergatan Caddesi’ndeki sokak müzisyenleri
Södergatan streetview
Malmö’nün sevimli alışveriş caddesi Södergatan Street
Sankt Petri Churh Malmo sweeden
Sankt Petri Kilisesi’nin içi

Sankt Petri Kilisesi’ni dolaşırken hayat bir kez daha beni şaşırttı. Evsiz kılıklı bir amca, yırtık pırtık montu, dağınık saçlarıyla önümüzden geçip piyanoya oturdu ve muhteşem akustikte harika bir performans sergiledi. Yetmezmiş gibi turist bir kadın bu amcadan izin istedi ve o da piyanoya oturdu başladı klasikleri çalmaya. Din ve sanat iç içe olunca kilise gezisi oldu mu piyano resitali..

davidshallsbron bridge malmo sweeden
Sokağında kedi olmayan ülkelerin ve kedisinden verim alamayan ebeveynin kedi çözümü-Davidshallsbron Köprüsü
bronze shoes on the davidshallsbron bridge malmö sweeden
Davidshallsbron Köprüsü’nde sıralanmış bronz ayakkabılar
Lilla Torg Square in malmo sweeden
Restoranlar ve kafelerle dolu meşhur Lilla Torg Meydanı

Kopenhag’tan sonra Malmö’ye vardığımda ilk olarak soğuk bir şehir havası hissetmiştim ancak soğuk olan havanın kendisiymiş. Bir günlük tur burası için yetersiz geldi. Giremediğim müzeler, meşhur gece hayatı, minicik ama hayat dolu meydanlarındaki geçirdiğim vakit maalesef eksik kaldı ancak yazının başında da dediğim gibi beni buraya atan rüzgar aslında merkez üssü İzlanda olan seyahatimdi. Yine de iyi ki hiç hesapta yokken arkadaşlarım Esra’nın ve Ege’nin baskıları ile yolum buralara düşmüş. Böylece İsveç;  “İsveç, Norveç, Danimarka, Belçika Belçika, Hollanda” tekerlemesinin ötesinde bir anlam kazandı.

Yazıdaki rotam; Malmö merkez tren istasyonu, Kungsparken, Södergatan Caddesi, Sankt Petri Kilisesi, Davidshallsbron Köprüsü, Lilla Torg Meydanı

Paylaş
Facebooktwitter
Takip Et!
Facebooktwitteryoutubeinstagram

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.