Reynisdrangar

Fırtınalı bir havada resimdeki sahile vardığımızda dalgaların boyu ve şiddeti inanılmazdı. Aslında burada yine denizin içindeki bazalt yığınını ve karşıdaki kaya kütlesini görmeye gelmiştik ama sahil görünemiyordu bile. Sahilin girişinde çocuğunuzun elini tutun, denize yaklaşmayın ve sakın yüzmeyin uyarıları var. Karadeniz alır götürür derler ya bu denize fotoğraf çekmek için dahi yaklaşamadım.

Reynisdrangar and black beach in south iceland

Dyrholaey

Dyrholaey column in south iceland

dyrholaey and black beaches in south iceland

Burası bir önceki durağımız Reynisdrangar’ın hemen karşı kıyısı ama kötü havadan dolayı uzaktan göremedik ve yakından görmek için ziyaret ettik, aşağıdaki yazımda bahsettiğim araba kapımızın kırılmasına ramak kaldığı an bu sahilde oldu.

Dyrholaey beach in south iceland

Skogar Müzesi

skogar museum anf turf houses in south iceland
Çim evler İzlanda’nın çok eski bir kültürü ancak artık orijinal çim ev hiç kalmamış. Var olanlar ise kültür bakanlığının desteğiyle yapılmış ve genellikle müze olarak kullanılıyorlar.

Bu evlerin orjinali aslında silindirik şekilde ve ince uzun. Kapıları bir tane, penceresi ise neredeyse hiç yok. Tuvaletin ve banyonun dışarıda olduğu bu evler zamanla doğal kaynaktan ısınma amacıyla banyonun içeri alınması ile ev formatına dönüşmüşler. Hatta çok enteresan bir şekilde sıcak suyun olduğu odada yatıp kalkmaya, yemek yemeye ve sosyalleşmeye başlamışlar.

skogar museum inside of turf houses
Çim evlerin orijinaline uygun düzenlenmiş minicik oturma odası
bedrooms of skogar museum in south iceland
Çim evlerin orijinaline uygun düzenlenmiş minicik yatak odası. Dört yatak ve bir yün çıkrığına sıkıştırılmış hayatlar

Gel zaman git zaman Danimarka sömürgeciliği bitince bu evler İzlanda’lıların unutmak istedikleri bir aşağılama ikonuna dönüşmüş ve yıkarak veya yakarak evleri tarihten silmişler.

Skogafoss

skogafoss waterfall south iceland

Kültür merkezinin hemen ilerisindeki Skogafoss’a vardığımızda yine büyük bir şelaleyle karşılaştık. Şelalenin döküldüğü yerdeki su sıçramaları o kadar yoğun ki yakınından fotoğraf çekmek mümkün değil.

Skogafoss waterfall wedding ceremony
Hava beş derece, iki çift Skogafoss şelalesinin önünde incecik gelinlikleri ile evleniyorlar.

Eyjafjallajökull Müzesi

eyjafjallajokull museum building in south iceland

Eyjafjallajökull 2010 yılında patlayan ve küllerinden dolayı Avrupa hava trafiğini uzun süre durduran yanardağ. Patlamadan derinden etkilenen bir ailenin açtığı müzede yaklaşık 30 dakikalık bir video izleme şansımız oldu. Her ülkenin kendi doğal afetleri ve kendi dramları var. Bu müze, yanardağ ve kül patlamasının çevrede yaşayanların hayatlarını nasıl felakete sürüklediğini kendi videoları ile anlatıyor. Bence kaçırılmaması gereken bir deneyim. Keşke bizde de depremle ilgili böyle bir bilgilendirici müze olsa.

Seljalandsfoss

Seljalandsfoss waterfall in south iceland

İzlanda’yı araştırmaya başladığımda karşıma çıkan en ünlü şelalelerden biri Seljalandsfoss’tu. Arkasına geçilebilen tek şelale olması, başkent Reykjavik’e yakınlığı ve buraya düzenlenen turlar nedeniyle yoğun ilgi gören bir şelale.

Gljufrafoss

gljufrafoss waterfall south iceland

On üç günlük tam ada turumuz bitmek üzere ve şimdiye kadar birbirinden güzel on şelale gördük. Gljufrafoss ise on birincisi, hemen Seljalandsfoss’un yakınında. Şelalenin kendisi ancak ıslanmayı göze alıp kaya oyuğundan içeri girilince görülebiliyor.

straw bales on the roads of iceland
İzlanda’nın çayırlarını kaplayan saman balyaları yol boyunca göz alabildiğine uzanıyorlar

İzlanda’da Araba Kiralamak

huge vehicle GMC in iceland
Amerika’da büyük araçlar görmüştüm ama henüz İzlanda’yı gezmediğim için onlara büyük demişim

İzlanda’da araba kiralamak tam bir deneyim. Çünkü belirlilik katsayısı düşük çoklu değişken modeli çözmek zorunda kalıyorsunuz.

İzlanda’da araç kiralarken dikkat edilmesi gereken 10 kural;

 1. Önce hangi rotayı gezeceğinize karar verin. Sadece Reykjavik ve Golden Circle Tur planlıyorsanız ucuz ve küçük araba idare eder. Uzun bir ada turu planlıyorsanız mutlaka kaloriferi çalışan daha konforlu bir araç olmalı. Örneğin aşırı rüzgarda sallanmayacak kadar ağır olmalı.
 2. Aracınızda sigorta mutlaka yaptırın, standart sigortaya bir de gravel road sigortası öneriyorlar bunu kabul edin çünkü resimdeki gibi dev jeepler yanınızdan geçtiğinde basit bir çakıl taşı camınızı çatlatabilir. Bu da size izlanda kronası üzerinden cam değiştirme masrafı doğuracaktır.
 3. Biz aracımıza GPS almak yerine telefon operatörü olan Siminn’den hat aldık ve google map ile her yere ulaştık.
 4. Aracınızı gitmeden önce kiralayın, İzlanda bizim gibi hizmet ülkesi değil dükkanları çok erken kapatıyorlar havalimanında kiralarım diye düşünmeyin kapı duvarla karşılaşabilirsiniz.
 5. Konfor düşkünü değilseniz car campingler şahane, içinde kalabileceğiniz bir araç kiralayabilirsiniz.
 6. Uzun yol planlıyorsanız aracınıza telefon şarj cihazı ekletin ya da Türkiye’den götürün.
 7. Çok lüks bir araç kiralamanıza gerek yok Route 1 denilen ve tüm adayı çeviren otoyol iki şeritli basit bir yol ancak yolculuk konforunuzu etkileyecek çukurlar yamalar yok. Üstelik ülkede özellikle kasaba veya köy sınırlarına girdiyseniz hız limiti çok düşük, hız için sakın arabaya fazla para vermeyin.
 8. Aracınız F road denilen offroadlar için onaylı bir araç değilse sakın gireyim demeyin sigortalar F road hasarlarını kapsamıyor ve GPS’iniz F road’a girdiğinizi kanıtlıyor.
 9. Biz daha Türkiye’deyken araba kiralama firması ile yazıştık ve teyidimizi aldık. Teyit mailinin hemen altında şöyle bir cümle vardı “İzlanda’daki rüzgarın aracınızın kapısına ağır hasar vereceğini lütfen unutmayınız ve kapınızı açarken her zaman dikkatli olunuz” biz buna çok güldük. Gittiğimizde ise korkulacak bir şey olmadığını gördük ta ki güneyde fırtınalı sahili izlemek için arabadan inmeye çalışırken kapının elimden uçup son sürat açılmasına kadar. İzlanda’da arabanın kapısı önemli hep temkinli açmak gerek.
 10. Son olarak N1 denen ve hayat kurtaran benzin istasyonları ülkenin neredeyse her yerinde var. Su, tuvalet ve yemek ihtiyacı N1’lerden karşılanabilir. Benzin kredi kartıyla da alınabilir, peşin ödeyip alınan benzin kartıyla da alınabilir.
jeep in iceland
İkinci maddede anlattığım dev jeepler ülkenin sıradan araçları ve her an karşınıza çıkabilir.
horses near the road of iceland
İzlanda’nın özel cins atları daimi yol arkadaşlarımız

İzlanda turumun diğer yazıları; İzlanda, Reykjavik, Snaefellsness’e Gidiş, Snaefellsness, Akureyri, Kuzeyden Doğuya, Buzullar

 

Yazıdaki rotam A ve B noktası arasında; Reynisdrangar, Dyrholaey, Skogar Müzesi, Skogafoss, Eyjafjallajökull Müzesi, Seljalandsfoss, Gljufrafoss ve konaklama Reykjavik

Paylaş
Facebooktwitter
Takip Et!
Facebooktwitteryoutubeinstagram

6 Comments

 1. Wallflower

  Merhaba, çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler!
  Arabanızı hangi firma aracılığıyla kiraladiginizi paylaşmanız mümkün müdür?

  • Bengu Akyurek

   Merhaba, ben teşekkür ederim. Aracı Route1 adlı bir firmadan kiraladık (https://www.route1carrental.is). Kiralarken özellikle station araç aradığımızdan route1 firmasındaki daica en hesaplı araba olarak karşımıza çıktı. Önerim araç konusunda yapabildiğiniz kadar karşılaştırma yapın. Özellikle sigorta konularına dikkat edin. Biz temel sigorta ile yola çıktık. Göreceksiniz İzlanda da birçok sigorta çeşidi var ve hepsini almak maliyeti oldukça yukarı çekmekte. Eğer bütçeniz var ise sadece “gravel road” sigortasını belki düşünebilirsiniz (eğer mıcır yollarda çok gezecekseniz). Keza bir iki yerde çok sert çakıl cama çarptı, kırmadı ama kırabilirdi de. Diğer sigortalar ise biraz gereksiz gibi. Daha detay sorularınız olursa beklerim.

 2. Wallflower

  Bengü hanım çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Bahsettiğiniz kiralama şirketi seçeneklerimiz arasında yoktu, fiyatlarıyla güzel bir seçenek oldu. Gravel yaptiracaktik fakat kum ve kül sigortasindan emin değildik çünkü bu konuda söylenen şeyler fazla ve garantici davranmak istiyor insan. Belki sayenizde bu masraftan kurtulmuş olduk.
  Bir sorum olacak rezervasyon yaptırıp mi gitmiştiniz yoksa orada mi hallettiniz?

  • Bengu Akyurek

   Biz rezervasyon yaptırdık, hizmet sektörü bizdeki gibi çok etkin değil, tavsiyem havalimanından alacaksanız mutlaka rezervasyon yaptırmanız yönünde yoksa kapalı ofisle karşılaşabilirsiniz.

 3. Merhabalar, ada gezisi boyunca araçta mı konakladınız acaba?

  • merhaba,
   4 gece araba geri kalan geceler hostelde konakladık. hostellerimizin hepsi ortak banyo tuvaletti ancak tertemizdi. Ozellikle Reykjavik’teki hostel otel giiydi. Resepsiyonist falan vardı.
   onların fiyatı bile inanın ki bizim otellere denk geliyor 🙁

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.